Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?

Shko poshtė

Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?

Mesazh  admin prej Wed Apr 02, 2008 12:53 pm


--------------------------------------------------------------------------------

Disa mendojnė se, fakti qė Pele ka fituar tri herė Kupėn Botėrore ndėrsa Maradona vetėm njė herė, e bėn brazilianin lojtar mė tė mirė. Sigurisht ēmimet ekipore, nė krye tė tė cilave ėshtė Kupa Botėrore, janė mjaft tė rėndėsishme, sidoqoftė do tė ishte jokorrekte qė ta gjykoni lojtarin vetėm me trofetė qė ka fituar. Pele ishte 17-vjeēar nė vitin 1958, ndėrsa mezi bėri njė ngritje nė vitin 1962 dhe 1966 pėr shkak tė lėndimit, dhe nė vitin 1979, bėri paraqitjet mė tė mira dhe luajti nė ekipin mė tė mirė tė tė gjitha kohėrave, krahas lojtarėve si Tostao, Rivelino, Gerson dhe Jairzinho.

Maradona sidoqoftė ka ruajtur njė mesatare tė theksuar nė ekipin e Argjentinės, deri nė trofeun e Kupės Botėrore nė vitin 1986, kur shėnoi golin mė tė bukur tė tė gjitha kohėrave kundėr Anglisė nė ēerekfinale, dhe njė tjetėr po thuajse po aq tė shkėlqyeshėm kundėr Belgjikės nė gjysmėfinale.

Siē ėshtė theksuar nė shumė raste nė tė kaluarėn, Brazili do tė mund tė kishte fituar Kupėn Botėrore tė vitit 1970 me ose pa Pelen. Por nė vitin 1986, Argjentina mbase nuk do tė kishte tejkaluar kampionin e Kupės sė Amerikė, Uruguain, nė rundin e dytė pa e pasur Maradonėn nė ekipin e vet.

Por as kjo nuk e bėn Maradonėn lojtar mė tė mirė. Megjithėse shumica pyeten, nėse Pele do tė kishte luajtur pėr Argjentinėn nė vitin 1986, a do tė kishte arritur tė fitonte Kupėn Botėrore? Kjo ėshtė mjaft e dyshimtė.

Golat e shėnuar

Tifozėt e Peles gjithmonė mburren se ai ka shėnuar 1.281 gola nė 1.363 ndeshje. Mbi tė gjitha duhet tė pėrmendim se ka shumė paqartėsi rreth kėsaj shifre. Shumica e kėtyre golave ishin shėnuar pėr ekipin Santos nė kampionatin e Brazilit, ku kundėrshtarėt edhe nuk kanė qenė aq tė fuqishėm. Megjithatė me 77 gola nė 92 paraqitje pėr Brazilin dhe 12 prej tyre nė Kupėn Botėrore, askush nuk duhet tė pyetet pėr aftėsitė mahnitėse tė brazilianit pėr shėnim tė golave.

Maradona ka shėnuar 34 gola nė 91 paraqitje, 8 nė Kupėn Botėrore dhe ka pasur njė karrierė prej 311 golash nė 590 paraqitje.

Edhe njėherė tė theksojmė se nuk ėshtė e gjitha nė statistikat e golave. Njė lojtar i mirė ose sulmues i mirė, do tė shėnojė gola atėherė kur ato janė tė nevojshme, pėrfshirė kėtu edhe ndeshjet vendimtare pėr titujt e mėdhenj ose ndeshjet eliminuese nė garat e ndryshme.

admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 64
Join date : 30/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://gjeni-security.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi